How To Calculate The Quantity Of Cement Mortar In Brickwork And Plaster

December 02, 2021

What Is Brickwork and How Does It Work?

The systematic laying of bricks in many layers with the aid of mortar is known as brickwork. To make brickwork strong, bricks are stacked horizontally side by side and one above the other. A brick masonry wall is a construction created by laying bricks in a specific pattern.

Bricks That Are Utilised In Construction

The following are the three most commonly used bricks in building construction:

  • Fly Ash Brick
  • Hollow Brick
  • Red Brick

Bricks of a Standard Size

  • Fly Ash Brick

The normal size of fly ash bricks used in the building is 230 mm x 110 mm x 75 mm.

  • Hollow Brick

The normal hollow brick dimensions are 30x15x15 cm.

  • Red Brick

The usual brick size is 190 x 90 x 90 mm in mm.

What is a Mortar?

Mortar is basically workable paste that hardens and is used to bind construction blocks such as stones, and concrete masonry units together, to seal uneven areas between them, to evenly distribute their weight, and to decorate masonry walls with beautiful colours or patterns.

Cement Mortar Ratio

In masonry construction, many types of mortars are employed depending on their applications, binding materials, strength, bulk density, and purposes.

1. Masonry Construction

  • For reinforced brickwork – 1:2 to 1:3
  • For all work in moist situations – 1:3
  • For ordinary masonry work with brick – 1:3 to 1:6
  • For Load Bearing structures – 1:3 or 1:4
  • For Architectural work – 1:6

2. Plaster Work

  • Internal Plaster (If sand is not fine i.e. Fineness Modulus> 3) – 1:5
  • For Internal Plaster (if fine sand is available) – 1:6
  • For External Plaster and Ceiling Plaster – 1:4

How To Work Out How Many Bricks Are Required in A Wall?

First, we calculate the amount of brickwork required for 1 m3 of brickwork volume.

1 m3 = 1 m3 = 1 m3 = 1 m3 = 1 m3 = 1

Bricks with mortar are 20 cm x 10 cm x 10 cm in size.

19 cm x 9 cm x 9 cm (without mortar) is the standard brick size.

Number of bricks needed per m3 = 1/(0.200.10.0.10) = 500 Nos

The number of bricks required in 1 m3 of mortar is 500. It signifies that the computation includes the volume of the mortar. So we’ll need to figure out how many bricks there are and how much mortar there is.

Actual Brick Volume = 500 x (0.190.090.09) = 0.7695 m3

Mortar volume = 1 – 0.7695 = 0.2305 m3

0.2305 + (0.230510/100) = 0.2305 + 0.02305 = 0.25355 m3 wastage

Because this is the wet volume of mortar, the dry volume is usually 25 percent greater.

For the dry volume of mortar, add 25% more volume.

= 0.25355 + (0.235525/100) = 0.25355 + 0.0633875 = 0.3169 m3 m3 m3 m3 m3 m3 m3 m3 m3 m3 m3 m3 m3 m3 m

So, based on the calculations above, we may conclude that

500 bricks are required for 1 m3 of brickwork.

1 m3 of brick requires 0.3169 m3 of mortar.

Cement Mortar Ratio For Brickwork

Consider the following scenario: The wall’s length is 3 meters, its breadth is 2 meters, and its thickness is 0.23 meters.

Brickwork Volume = 9 x 5 x 0.23 = 10.35 m3

We know that 1 m3 of brickwork requires 500 no.

So, with the brickwork of 10.35 m3, 500 x 10.35 = 5175 Nos.

Also, keep in mind that 1 m3 of brickwork requires 0.3169 m3 of mortar.

As a result, for 10.35 m3 of brickwork, the formula is 0.316910.35 = 3.28 m3.

Now, let’s figure out how much cement and sand are in the mortar.

1:4 Mix Ratio

Consider a 1:4 mortar mix ratio.

4 parts sand, 1 part cement

1+4 = 5 parts in total

1. Concrete (bags)

2. 1/5 x Cement (volume of mortar) = a fifth of a third of a third of a third of a third of (volume of 1 bag of cement = 0.035 m3) = 0.656 m3 = 0.656/0.035 = 0.656/0.035 = 0.656/0.035

18.74 bags of cement = 19 bags of cement

2. Sandbags (cu. ft)

3. 4/5 x 3.28 = sand

2.62 m3 sand

When it comes to the mix ratio (1:6)

1 part cement, 6 parts sand

Parts total = 1+6 = 7 parts

1. Concrete (Bags)

2. 1/7 x 3.28 = Cement

1 bag volume of cement = 0.035 m3 Cement = 0.46 m3

13.14 bags of cement

2. Sandbags (cu. ft.)

3. 6/7 x 3.28 = sand

2.18 m3 sand

1. Cement Mortar (Summary) (1:4)

19 bags of cement, 2.62 m3 of sand (92.52 ft3)

2. For Mortar Made of Cement (1:6)

13 bags of cement, 2.18 m3 of sand (77 ft3)

CEMENT CONSUMPTION IN PLASTER

Consider a wall with a length of 15 meters, a width of 8 meters, and a thickness of 12 millimeters of plasterwork (0.012m)

Calculate the volume of cement plasterwork first.

Plastering Cement Mortar Volume = 15x8x0.012 = 1.44 m3

1.44 + 1.44x(10/100) = 1.44 + 0.144 = 1.584 m3 by adding 10% wastage (wet volume of mortar)

Because this is a wet volume of mortar, the dry volume is often 25% greater.

For the dry volume of mortar, add 25% more volume.

1.74 m3 = 1.584 + (1.58425/100) = 1.584 + 0.1584

1:4 Cement Mortar Mix Ratio

(Total Part = (1+4) = 5 part) 1 part cement, 4 parts sand

1. Concrete (1 part)

2. 1 / 4 x 1.74 = Cement

= 0.435 m3 (1 bag of cement volume = 0.035 m3)

12.42 = 0.435/0.035

12.42 bags of cement

2. Sandbags (4 parts)

3. 4/5 x 1.74 = sand

1.392 m3 sand

1:6 Cement Mortar Mix Ratio

1 part cement, 6 parts sand

1.74 x (1 / 7) = Cement

= 0.24 m3 (1 bag of cement volume = 0.035 m3)

= 0.24/0.035 = 7.10

7.10 sacks of cement

2. Sandbags (4 parts)

3. 6/7 x 1.74 = sand

1.49 m3 sand

The following is a summary of the 1:4 Mix Cement Mortar: 12.42 bags of cement, 1.392 m3 of sand (49.15 ft3)

To make a 1:4 Cement Mortar, combine the following ingredients in a mixing bowl. 7.10 bags of cement, 1.49 m3 of sand (52.61 ft3)

CEMENT MORTAR CALCULATION IN BRICK MASONRY

The volume of one brick without mortar = 228x107x69= (mm->m) = (0.228×0.107×0.069) = 0.00168m3

Since Thickness Of Mortar 

= 10 mm (0.01 m) 228x107x69mm 

= 238x117x79mm

The volume of a brick with mortar = (0.228+0.01) x (0.107+0.1) x (0.069+0.1) = 0.238×0.117×0.079 = 0.002199834m3

Therefore,

No. of bricks of 1m3= 1.0 / (0.002199834) = 454.57

The total volume of the wall for brickwork = 3m x 3m x 0.107m (brick wall thickness 107mm) = 0.963m3

So, No of bricks needed for the wall = 0.963 x 454.57 = 437.75 – 440 nos of bricks

Consider The Percentage Of Waste As 10 % Or 15 %

Total no. of bricks = 440 + (10 x 440 )/100= 484 – 480 nos

Since we need 500 no of bricks for 1m3

Volume Occupied By Bricks = No Of Bricks X Volume Of One Brick

The volume of bricks = 454.57 x 0.00168 = 0.7636776m3

Volume Of Mortar = Volume Of Brick Work for 1m3 – Volume Of Bricks

Therefore, Volume of Mortar = 1.0 – 0.7636776 = 0.2363224 m3

Cement = (Dry Volume Of Mortar X Cement Ratio)/ Sum Of The Ratios (Proportion)

Dry volume of Mortar = 0.2363224 x 1.33 = 0.314308792 m3

33% Increment Due To Volume Shrink After Water

Cement = (0.314308792 x 1) / (1+6) = 0.2128/7= 0.044901256 m3

Sand = 0.2694 x 1600 = 431.04 kg /1000 = 0.43104tonnes 

OR

Sand = 0.2694 x 35.3147 = 9.5137 cft 

0.963m3 of brick wall need sand in cft = 0.963 x 9.5137 = 9.161-10 ft

So, The Result For Given data

1.   Grade of mortar = 1:6 (cement: sand)

2.   Volume of 3m x 3m (4″) brick wall = 0.621m3

3.   Class A brick (228mm × 107mm × 69m)

4.   Thickness of mortar = 10 mm

Conclusion

Perlcon is a company that represents change and creativity. With a one-of-a-kind building material product line that helps save on material usage while also speeding up on-site work and being environmentally friendly.